Zespół chronicznego bólu miednicy

Większość mężczyzn z zapaleniem prostaty cierpi na trzecią katego­rię tej choroby. Niestety, ta forma jest też najtrudniejsza do rozpoznania i leczenia. Zamiast próbować wykluczyć chorobę, lekarze często starają się przede wszystkim łagodzić objawy i poprawić jakość życia pacjenta. Kiedy Narodowe Instytuty Zdrowia skorygowały swój system klasyfi­kacji zapalenia prostaty, włączyły do kategorii trzeciej kilka chorób, uznawanych wcześniej za oddzielne schorzenia, takie jak przewlekłe niebakteryjne zapalenie stercza i prostatodynia. Ta zmiana wynika z rozpoznania faktu, że występujące tu objawy często obejmują nie tylko gruczoł krokowy.

Przewlekły ból miednicy to zespół objawów, które pojawiają się w określonej kolejności lub też według pewnego wzorca. Aby zdiagnozować to schorzenie, lekarz musi zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak umiejscowienie bólu i poczucia dyskomfortu, nasilenie obja­wów, trudności z oddawaniem moczu oraz wpływ owych symptomów na jakość życia pacjenta. W rzeczywistości objawy zespołu przewlekłe­go bólu w miednicy są bardzo podobne do tych, które występują przy chronicznym bakteryjnym zapaleniu prostaty – zarówno pod względem charakteru, jak i nasilenia – choć rzadko występuje przy nich gorączka.

Lekarz może próbować odróżnić ów syndrom od bakteryjnej formy zapalenia stercza, przeglądając wyniki analiz laboratoryjnych, by zoba­czyć, czy bakterie są obecne w moczu lub płynie wytwarzanym przez gruczoł krokowy. W przypadku zespołu przewlekłego bólu miednicy le­karz nie stwierdzi obecności bakterii w pobranych próbkach, ale czasem może wykryć białe krwinki – oznakę stanu zapalnego w prostacie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.