Czy zapalenie prostaty zwiększa u mnie ryzyko zachorowania na raka?
Nie ma dowodów na to, że ostre lub przewlekłe zapalenie stercza zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór tego gruczołu. Zapalenie prostaty może jednak prowadzić do wzrostu stężenia antygenu swoistego stercza (PSA) we krwi. Jeśli jest ono podwyższone i cierpisz na zapalenie prostaty, warto przeprowadzić badanie jeszcze raz po zakończeniu kuracji antybiotykowej. Jeśli masz przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, lekarz może skierować cię na badanie stężenia PSA frakcji wolnej.
Czy mając infekcję stercza, mogę zarazić nią moją partnerkę podczas stosunku płciowego?
Zapalenie prostaty może być wynikiem choroby wenerycznej, ale ono samo nie jest zaraźliwe. Nie można przekazać tej infekcji podczas stosunku seksualnego, a więc partnerka nie musi się martwić, że się zarazi.
Czy zapalenie gruczołu krokowego może doprowadzić mnie do bezpłodności?
Może. Choroba ta zaburza czasem produkcję nasienia, utrudniając prawidłową ejakulację podczas stosunku seksualnego. A ponieważ w nasieniu znajdują się plemniki, może to obniżać płodność. Kilka badań wykazało obniżoną jakość nasienia u mężczyzn z zapaleniem prostaty.
Czy kiedykolwiek w terapii tego schorzenia stosuje się leczenie chirurgiczne?
Lekarze na ogół wolą zachowawcze metody leczenia. Jeśli jednak choroba ta drastycznie upośledza czyjąś płodność, antybiotyki nie łagodzą objawów lub też pacjent nie jest w stanie prawidłowo oddawać moczu, lekarz czasem zaleca operację. Chirurg może spróbować udrożnić zablokowane przewody w gruczole prostaty, aby zmniejszyć zastój i usprawnić wypływ nasienia. Operacji nie zaleca się przy chronicznym, niebakteryjnym zapaleniu stercza.
Czy naturalny wyciąg z boczni piłkowanej złagodzi moje dolegliwości?
Badania wykazują że bocznia piłkowana nie jest skuteczna w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, mimo że kiedyś tak uważano. Co więcej, nie ma też dowodów na to, że ten popularny lek roślinny łagodzi infekcję lub zapalenie powiązane z zapaleniem stercza.