Terapie dla ciała i umysłu

Praktyki te opierają się na związku ciała z umysłem oraz zdolności wzajemnego oddziaływania ich na siebie. Do tego typu metod zalicza­my hipnozę, medytację i jogę. Terapie wykorzystujące powiązanie ciała z umysłem są najczęściej stosowane do łagodzenia lęku czy też niepo­koju oraz stresu, a także sprzyjają ogólnemu dobremu samopoczuciu. Pewne dowody wskazują że praktyki te mogą też wzmacniać układ od­pornościowy.

Terapie obejmujące ciało i umysł nie mogą wyleczyć choroby prosta­ty, ale niektórzy uważają je za pomocne w radzeniu sobie z emocjonal­nymi i fizycznymi skutkami raka, w tym również z bólem.

Terapia śmiechem

Metoda ta opiera się na przekonaniu, że częste śmianie się pomaga odwrócić uwagę od problemów zdrowotnych. Śmiech jest też pewnym rodzajem środka przeciwbólowego – sprzyja uwalnianiu związków che­micznych zwalczających ból, a także łagodzących depresję. Terapia ta polega po prostu na „zażyciu szczypty optymizmu” dzięki temu, że za­rezerwujesz sobie czas na oglądanie zabawnych filmów lub rozmowę przez telefon z dowcipnym przyjacielem.

Hipnoza

Od zamierzchłych czasów ludzie stosują hipnozę, by wspomagać uzdrawianie. Ta metoda może przynieść ulgę osobom cierpiących na bó­le w związku z różnymi chorobami, w tym również z rakiem. Stosowa­na bywa też do łagodzenia stresu, niepokoju i różnorodnych zaburzeń behawioralnych. Hipnoza wprowadza w stan relaksu, w którym umysł pozostaje skupiony i otwarty na sugestie. Podczas sesji odbieramy suge­stie, które mają zwiększyć naszą zdolność radzenia sobie z chorobą. Ta technika może skutecznie łagodzić pewne rodzaje przewlekłego bólu, a także zmniejszać mdłości i wymioty u ludzi chorujących na raka.

Badania wykazują że pewne osoby są bardziej od innych podatne na hipnozę. Wbrew temu, co pokazuje się czasami w filmach lub telewizji, za pomocą hipnozy nie można zmusić kogoś do zrobienia czegoś, czego normalnie nie chciałby uczynić. Terapia ta może być warta wypróbowa­nia, gdyż ryzyko wystąpienia przy niej niepożądanych skutków ubocz­nych jest niewielkie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.