Inne metody

Niektóre terapie są w rzeczywistości rozbudowanymi systemami me­dycznymi, bazującymi na tradycyjnych praktykach sprzed tysięcy lat. Leczenie skupia się w nich na zapobieganiu chorobom i przywracaniu naturalnej „równowagi” organizmu, która umożliwia uzdrowienie. Nie przeprowadzono zbyt wielu badań nad skutecznością takich metod, a ich dobroczynne działania na ogół nie zostały udowodnione.

Ajurweda

Ta metoda uzdrawiania wywodzi się z praktyk medycznych, które zrodziły się w Indiach ponad pięć tysięcy lat temu. Ajurweda głosi, że umysł i ciało stanowią jedność, a ciało nie może czuć się dobrze, gdy umysł jest zaburzony. Specjaliści od ajurwedy uważają że choroba no­wotworowa wynika z zakłócenia w życiu równowagi emocjonalnej, du­chowej i fizycznej. Aby wyleczyć się z raka, trzeba oczyścić ciało z tok­sycznych substancji za pomocą puszczania krwi, wymiotów i opróżnia­nia jelit. Dieta, ćwiczenia oddechowe i masaż pomagają odtworzyć zdrową równowagę. Nie ma dowodów na to, by ta praktyka mogła le­czyć choroby.

Homeopatia

Medycyna homeopatyczna stosuje do leczenia schorzeń silnie roz­cieńczone preparaty z naturalnych substancji, zazwyczaj roślin i minera­łów. System ów opiera się na „prawie podobieństwa”. Ludzie praktyku­jący homeopatię uważają że gdy duża dawka jakiejś substancji wywo­łuje pewne objawy u zdrowego człowieka, to niewielka jej dawka złago­dzi dane dolegliwości. Z listy niemal dwóch tysięcy substancji homeopata przygotowuje środek leczniczy najbardziej odpowiedni dla zestawu objawów występujących u pacjenta. Ludzie korzystają z homeopatii naj­częściej w przypadku takich chorób jak zapalenie stawów, astma, aler­gie, przeziębienie i grypa. Badania naukowe nie były jednak w stanie stwierdzić, czy homeopatia działa, czy też nie, a jeśli tak, to w jaki spo­sób.

Naturopatia

System ten stanowi pochwałę leczniczej mocy natury. Do wzmacnia­nia zdolności uzdrawiających organizmu wykorzystuje naturalne środki lecznicze, takie jak światło słoneczne, powietrze i woda, w połączeniu z suplementami. Większość rad naturopatów jest wartych uwagi: ćwicz regularnie, dobrze się odżywiaj, rzuć palenie i przebywaj na łonie natu­ry. Jednakże twierdzenia, że metody takie jak hydroterapia mogą oczy­ścić ciało z toksyn i wzmocnić układ odpornościowy, nie zostały popar­te badaniami naukowymi. Nie ma dowodów na to, że naturopatia może uleczyć raka lub jakiekolwiek inne choroby, jak uważają niektórzy orę­downicy tego systemu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.