Układ rozrodczy

Niewielkie gruczoły w zewnętrznej oraz środkowej strefie prostaty wytwarzają większość płynu nawilżającego nasienie. Małe przewody odprowadzają ów płyn do cewki moczowej – tego samego kanału, któ­rą łączy pęcherz moczowy z penisem. Podczas orgazmu płyn z prostaty miesza się z płynem z pęcherzyków nasiennych, znajdujących się po obu stronach stercza, oraz z plemnikami, tworząc nasienie. Plemniki wypły­wają z jąder przez długie kanaliki zwane nasieniowodami. Skurcze mięśni wywołują ejakulację, podczas której nasienie przechodzi przez cewkę mo­czową i wydostaje się z penisa. Aby nasienie nie przemieszczało się w złym kierunku i nie cofało się do pęcherza moczowego, krąg mięśni przy szyi pęcherza (zwieracz wewnętrzny) zaciska się podczas wytry­sku, zamykając cewkę moczową. Zwieracz zapobiega również wydala­niu moczu wraz z nasieniem.

Układ moczowy

Mimo że gruczoł prostaty nie stanowi głównej części układu moczo­wego, to jest istotny dla jego zdrowia. Układ moczowy zaczyna się w nerkach, które oczyszczają płyny organizmu i wytwarzają mocz. Uryna przedostaje się z nerek do pęcherza moczowego długimi kanałami, które nazywamy moczowodami. Pęcherz gromadzi mocz do czasu, aż zostanie opróżniony. Podczas oddawania moczu mięśnie pęcherza się kurczą i uryna przechodzi przez cewkę moczową do prącia.

Gruczoł stercza otacza górną część cewki moczowej, tuż pod pęche­rzem. Wyobraźmy sobie prostatę jako coś w rodzaju niewielkiego jabł­ka z wydrążonym gniazdem nasiennym. Cewka moczowa przebiega właśnie przez to wydrążone miejsce. Kiedy prostata ma normalną wiel­kość i jest zdrowa, nie sprawia problemów. Może jednak rozwinąć się w niej choroba, która spowoduje nabrzmienie lub rozrost tego gruczołu. Dochodzi wtedy do zaciskania cewki moczowej, co sprawia, że zwęża się ona, utrudniając oddawanie moczu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.