Czas powrotu do zdrowia

Okres rekonwalescencji bywa różny w zależności od metody leczenia. Gdy zdecydujesz się na zażywanie leków, nie musisz się martwić leże­niem w łóżku lub tym, że nie zdołasz pójść do pracy. Zabiegi o niewiel­kiej inwazyjności często odbywają się w warunkach ambulatoryjnych i wymagają przeważnie zaledwie kilku dni rekonwalescencji. Może się jednak zdarzyć, że ktoś pozostanie w szpitalu na noc, a zależy to od te­go, jak szybko będzie mógł samodzielnie oddać mocz.

Operacja gruczolaka stercza wymaga pobytu w szpitalu. Jeśli masz się poddać otwartej prostatektomii, zaplanuj sobie, że zostaniesz w szpitalu od dwóch do pięciu dni. Przezcewkowa resekcja (TURP) lub nacięcie stercza (TUIP) oznaczają pobyt na oddziale szpitalnym od jednej do trzech dób. Czasami przezcewkowe nacięcie prostaty przeprowadzane jest w ambulatorium. Jeśli poddajesz się prostatektomii otwartej, musisz zrobić sobie miesięczną przerwę w pracy. Mniej więcej przez dwa mie­siące powinieneś też unikać podnoszenia dużych ciężarów, wstrząsania dolnym rejonem miednicy i napinania mięśni dolnej części brzucha.

Doświadczenie lekarza

Postaraj się, aby terapia, jaką wybierzesz wspólnie z lekarzem, była dla ciebie najlepsza – a niekoniecznie będzie to metoda, w której twój lekarz ma największą wprawę. A na ogół bywa tak, że im większym do­świadczeniem dysponuje lekarz w przeprowadzaniu określonego zabie­gu, tym mniejsze ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów ubocz­nych i większa szansa na zauważalną poprawę stanu zdrowia pacjenta.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.