Kiedy rak jest zaawansowany

To, jak pacjent i lekarz postanowią leczyć raka prostaty – oraz do­legliwości z tym związane – zależy od podstawowego faktu: rak wykryty wcześnie, pozostający w obrębie gruczołu stercza jest często uleczalny i mniej złośliwy. Nowotwór, który rozprzestrzenił się na tkan­ki poza prostatą, staje się bardziej zaawansowany i złośliwy, a także trudniejszy do leczenia. Rak stercza w stadium zaawansowanym nazy­wany bywa też nowotworem z przerzutami. Może nie dawać objawów, ale jeśli występują, to najczęściej mamy do czynienia z bólem kości i utratą wagi.

Metody leczenia, które były skuteczne w przypadku nowotworu we wczesnym stadium, takie jak operacja prostaty i radioterapia, nie są już w stanie powstrzymać i zniszczyć wszystkich komórek rakowych, gdyż więcej narządów i układów organizmu zostało zaatakowanych. Wówczas koncentrujemy się na takich terapiach, które mogą spowolnić rozrost nowotworu lub nawet zmniejszyć guzy.

Fakt, że rak prostaty z przerzutami jest chorobą bardziej poważną i za­grażającą życiu, nie stanowi powodu, by tracić wszelką nadzieję. Istnie­je wiele metod leczenia, które można wypróbować – pozwolą one żyć dłużej i względnie komfortowo. Do metod, jakie mamy do dyspozycji w walce z zaawansowanym nowotworem stercza, należy terapia hormo­nalna oraz chemioterapia. Kilka innych eksperymentalnych technik leczniczych znajduje się obecnie w fazie opracowywania i rozwoju.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.