Biegunka

Radioterapia może spowodować biegunkę, ale przeważnie tylko wte­dy, gdy konieczne jest naświetlanie całego rejonu miednicy. Występują wtedy częste, luźne i wodniste stolce, skurcze i bóle brzucha oraz wzdę­cia. Objawy te są przeważnie tymczasowe. Leki przeciwbiegunkowe, sprzedawane bez recepty, takie jak Imodium, Kaopectate lub Pepto- -Bismol, pomagają złagodzić te dolegliwości. Rozwolnienie powoduje utratę znacznych ilości wody i soli mineralnych. Aby zapobiec odwod­nieniu podczas napadów biegunki, wypijaj co najmniej osiem szklanek płynów dziennie, w* tym wody lub napojów orzeźwiających. Unikaj pro­duktów mlecznych, kofeiny oraz potraw tłustych i mocno przyprawio­nych, które mogą przedłużyć biegunkę. Do objawów odwodnienia zali­czamy silne łaknienie, suchość w ustach, osłabienie, ciemny kolor mo­czu lub zmniejszenie ilości wydalanej uryny, czasem nawet jej zanik.

Zaparcia

Farmaceutyki przeznaczone do leczenia raka prostaty są w stanie zmniejszać normalną aktywność jelit i opóźniać wypróżnienia. Gdy tak się dzieje, masa kałowa staje się zbita i twarda, powodując skurcze i za­parcia. Do objawów zaparcia zaliczamy twarde stolce, wydalanie ich z trudem, wzdęcia i uczucie dyskomfortu w brzuchu. Na szczęście moż­na złagodzić obstrukcje, odżywiając się regularnie i włączając do diety pokarmy wysokobłonnikowe, takie jak pełnoziarniste płatki zbożowe i pieczywo, świeże warzywa i owoce. Dodawaj te produkty do swojej diety stopniowo, aby uniknąć ewentualnego dyskomfortu spowodowa­nego przez gazy. Codzienne ćwiczenia i wypijanie dużej ilości płynów również pomogą złagodzić zaparcia.

Można też wypróbować suplementy z naturalnym błonnikiem, takie jak Citrucel, Fiberall lub Metamucil, które powinny przynieść ulgę w ciągu od jednego do trzech dni. Suplementy błonnikowe są na ogół bezpieczne, ale też mają silne właściwości wchłaniające – postaraj się więc pić dużo wody lub innych płynów. W przeciwnym wypadku prepa­raty te mogą w rzeczywistości wywołać zaparcie, czyli przynieść skutek przeciwny do zamierzonego. Gdy te środki nie pomagają należy spytać lekarza o preparaty zmiękczające stolec lub przeczyszczające. Oto kilka ich rodzajów:

Środki zmiękczające stolec. To najłagodniejsze ze wspomnianych specyfików. Sprzedawane są bez recepty pod różnymi nazwami firmo­wymi, takimi jak Colace, Correctol i Surfak. Nie powinno się zażywać olejów mineralnych na zmiękczenie stolca, ponieważ mogą one zabu­rzyć wchłanianie ważnych witamin. Ogólnie mówiąc, nie należy stoso­wać stale środków zmiękczających stolec, ponieważ mogą powodować inne problemy.

Solankowe środki przeczyszczające. Zaliczamy do nich sprzedawa­ny bez recepty produkt Phillips’ Milk of Magnesia (mleko magnezowe) – który działa w ten sposób, że zwiększa zawartość wody w kale.

Stymulujące środki przeczyszczające. To produkty o silniejszym działaniu i powinno się je brać dopiero wtedy, kiedy inne środki zawio­dą i nie ułatwiają wypróżnień. Do tych sprzedawanych bez recepty pre­paratów zaliczamy Dulcolax, Ex-Lax i Senokot.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.