Pozostać aktywnym

Około połowa ludzi, którzy zaczynają program ćwiczeń, zarzuca go przed upływem sześciu miesięcy. Niektórzy przestają trenować, gdy się znudzą lub stwierdzą że rezultaty przychodzą zbyt wolno. Inni przesa­dzają z ćwiczeniami i szybko się zniechęcają z powodu bólu mięśni i sztywności, jaką odczuwają po treningu. Przedstawione poniżej wska­zówki pomogą zachować motywację i kontynuować program ćwiczeń:

Bądź cierpliwy. Lepiej robić powolne postępy, niż wysilać się nad­miernie i zostać zmuszonym do przerwania cyklu treningowego z powo­du bólu lub kontuzji. Poprawa nie nastąpi z dnia na dzień, ale zauważysz różnicę mniej więcej po miesiącu. Na ogół potrzeba trzech miesięcy, aby program treningowy stał się rutyną. Jeśli będziesz trenował tak długo, istnieje większe prawdopodobieństwo kontynuowania ćwiczeń i czerpa­nia z nich korzyści.

Znajdź w tym przyjemność. Nuda to główny powód, dla którego lu­dzie przestają ćwiczyć. Istnieje większa szansa, że będziesz dalej treno­wał, jeśli wybierzesz takie zajęcia sportowe, jakie polubisz. Trenuj z przyjacielem lub zapisz się na siłownię. Słuchaj muzyki, oglądaj tele­wizję lub nawet czytaj podczas ćwiczeń.

Urozmaicaj ćwiczenia. Zmiana rodzaju ćwiczeń zmniejsza ryzyko wystąpienia urazu z powodu nadwerężenia mięśni lub stawów. Sprawia też, że owe zajęcia wydają się bardziej interesujące. Na przykład można zamieniać marsz na jazdę na rowerze, pływanie lub lekki aerobik. W te dni, kiedy pogoda jest ładna, warto wykonywać ćwiczenia rozciągające na świeżym powietrzu.

Dopasuj ćwiczenia do swojej osobowości i stylu życia. Jeśli wolisz samotność, możesz znaleźć przyjemność w spacerach lub jeździe na ro­werze. Gdy zaś pociągają cię zajęcia grupowe, spróbuj zapisać się na kurs tańca lub na kręgielnię. Zaplanuj ćwiczenia o takiej porze dnia, któ­ra najbardziej ci odpowiada i spraw, aby nic ci wtedy nie przeszkadzało. Nawet gdy wolisz ćwiczyć na świeżym powietrzu, w przypadku złej po­gody wciąż możesz zaplanować sobie trening w jakimś pomieszczeniu.

Unikaj myślenia typu „wszystko albo nic”. Jeśli nie możesz prze­prowadzić swojego zwykłego treningu, poćwicz tyle, ile jesteś w stanie. W te dni, gdy masz mało czasu lub twoja motywacja słabnie, poćwicz mniej, ale nie odpuszczaj sobie zupełnie.

Zapewnij sobie wsparcie. Zachęta ze strony rodziny i przyjaciół by­wa motywująca. Badania wykazały, że wsparcie ze strony innych poma­ga ludziom kontynuować podjęte programy treningowe. Ćwiczenie z partnerem pomaga zebrać się i wyjść z domu w te dni, kiedy brak na to ochoty.

Śledź swoje postępy. Dziennik ćwiczeń pokaże ci, co osiągnąłeś, i pomoże wyznaczać cele na przyszłość. Ilekroć ćwiczysz, zapisuj, co robiłeś, jak długo i jak się czułeś w trakcie treningu i po nim. Takie mo­nitorowanie postępów bywa bardzo motywujące.

Nagradzaj siebie. Pracuj nad rozwijaniem wewnętrznego zadowole­nia, opartego na poczuciu własnej wartości, samokontroli i przekonaniu, że coś osiągnąłeś. Po każdej sesji treningowej znajdź kilka minut na to, by usiąść i się odprężyć. Delektuj się dobrym samopoczuciem, jakie da­ją ci ćwiczenia, i pomyśl o celach, jakie właśnie osiągnąłeś.

Traktuj elastycznie plan ćwiczeń. Jeśli jesteś zmęczony, czujesz, że łapie cię przeziębienie lub miałeś gorączkowy dzień, nie zmuszaj się do treningu. Zrób sobie dzień przerwy i podejmij ćwiczenia na nowo, gdy tylko poczujesz się lepiej.

Przejściowe załamania. Przyjdą takie dni, kiedy będziesz się ruszał mniej, niż to zaplanowałeś, lub zupełnie pominiesz trening. Nazywamy to chwilą słabości i nieuchronne jest, że zejdziesz od czasu do czasu z wytyczonej drogi. Nie traktuj tego jako wymówki, by całkowicie zre­zygnować z trenowania. Krótki okres bez ćwiczeń to jeszcze nie kata­strofa. Po prostu powróć do nich, kiedy tylko będziesz mógł.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.