Teoretycznie, jeśli to, co ktoś zjada, zawiera tyle samo kalorii, ile spala codziennie, wtedy utrzyma dotychczasową wagę, ponieważ spożywa dokładnie taką liczbę kalorii, jakiej potrzebuje organizm. Dla większości osób ta liczba mieści się w zakresie od 1600 do 2400 kalorii dziennie. W praktyce jednak ludzie często jedzą więcej kalorii, niż ich spalają (i ćwiczą mniej, niż im się wydaje). Jeśli nie jesteś pewien, ile wynosi twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie, spytaj o to lekarza.
Liczba porcji zalecanych w piramidzie zdrowej wagi, opracowanej przez Klinikę Mayo, może dopomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru pokarmów i zachowaniu właściwego dowozu kalorii.
Te zalecenia należy jednak dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Po jakimś czasie indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne może się zmienić ze względu na wiek, zagrożenia dla zdrowia i poziom aktywności. Można odpowiednio dopasować do tego całkowitą liczbę porcji.
Aktywność fizyczna
Regularne ćwiczenia sprzyjają zdrowiu serca i układu naczyniowego, dodają nam energii i pomagają zapobiegać zawałom serca oraz chorobom, takim jak nadciśnienie i zbyt wysoki poziom cholesterolu. Gdy chodzi o zapobieganie nowotworom, dane nie są tak jednoznaczne. Badania wskazują że regularne ćwiczenia pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, w tym również niektóre nowotwory prostaty. Wykazano, że regularne ćwiczenia wzmacniają układ odpornościowy, poprawiają krążenie i przyspieszają trawienie – a wszystko to może odgrywać pewną rolę w zapobieganiu nowotworom. Ćwiczenia fizyczne przeciwdziałają też otyłości, która stanowi kolejny czynnik ryzyka w niektórych rodzajach raka.
Mężczyźni, którzy są aktywni fizycznie, mają zazwyczaj mniej poważne objawy łagodnego przerostu stercza (BPH) niż panowie, ćwiczący niewiele. Regularne ćwiczenia mogą też zmniejszyć ryzyko zachorowania na BPH. Aktywność fizyczną trzeba jednak zwiększać stopniowo. Jeśli dochodzisz do siebie po operacji lub jakieś innej terapii, porozmawiaj z lekarzem, zanim rozpoczniesz jakiś program ćwiczeń.