Odpowiedzi na pytania

Czy mój lekarz rodzinny może przeprowadzić badanie prostaty?

Oczywiście, że tak. Lekarze rodzinni odgrywają ważną rolę w proce­sie badania mężczyzn pod kątem raka prostaty lub innych zaburzeń. Ba­danie palpacyjne per rectum oraz PSA to rutynowe testy i praktycznie każdy lekarz rodzinny jest z nimi zaznajomiony.

Kiedy powinienem udać się do urologa?

Lekarz rodzinny może skierować kogoś do urologa, gdy ma wątpliwo­ści w odniesieniu do wyników badań, podejrzewa raka prostaty lub uwa­ża, że urolog lepiej poradzi sobie z leczeniem takich chorób nienowotworowych jak łagodny przerost stercza (BPH) czy zapalenie tego gruczołu. Jeśli ma się problemy z oddawaniem moczu, podwyższone stężenie PSA lub lekarz rodzinny stwierdził jakieś nieprawidłowości podczas badania palcem przez odbytnicę (DRE), można udać się do urologa.

Czy mogę poprosić o skierowanie na test PSA, jeśli mój lekarz nie za­proponuje mi go podczas rutynowego badania?

Tak. Większość ubezpieczalni zezwala pacjentom na wykonywanie takich badań medycznych, jakie sobie życzą. Nie zawsze jednak opłaca ich koszty. Można dowiedzieć się u lekarza i w swojej ubezpieczalni, czy koszty badania PSA są pokrywane przez ubezpieczenie przed po­proszeniem o skierowanie na nie.

Moje stężenie PSA zawsze było bardzo niskie. Teraz wciąż mieści się w normie, ale wzrosło. Czy powinno mnie to niepokoić?

Z wiekiem stężenie PSA może się nieco zwiększać. Jednakże gdy po­jawią się zauważalne zmiany w wynikach PSA, trzeba poddać się do­kładnym badaniom, nawet jeśli wynik mieści się w normie.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.